About Us
| Capacity | 1 ton |
| Power Source | Manual |
| Lift Height | 6 m (20 ft) |
| Trolley Included | Geared Trolley |
| Brand | Shakti |
| Warranty | 2 Years |
| Special Features | Non-Sparking |
Key Features
Call Us For Order
About Us
| Capacity | 2 ton |
| Power Source | Electric |
| Lift Height | 6 m (20 ft) |
| Trolley Included | No |
| Brand | Indef |
| Warranty | 1 Year |
| Special Features | Non-Sparking |
Key Features
Call Us For Order
About Us
| Capacity | 0.5 ton |
| Power Source | Electric |
| Lift Height | 3 m (10 ft) |
| Trolley Included | No |
| Power Supply | Single Phase |
| Brand | Shakti |
| Control Type | Pendant Control |
| Speed Type | Single Speed |
| Special Features | Non-Sparking |
| Number of Falls | 1 |
Key Features
Call Us For Order
About Us
| Crane Type | Double Girder EOT |
| Load Capacity | 10 t |
| Duty Class | Class I |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Control Type | Pendant |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Installation Location | Indoor |
| Span | 5 m |
| Lifting Height | 6 m |
Key Features
Call Us For Order
Copyright © SHAKTI ENGINEERING WORKS, All Right Reserved.
Designed By Grow Asia