``
About Us
| Capacity | 7.5 ton |
| Span | 10 m |
| Lift Height | 40 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder |
| Hoist Speed | 4 m/min |
| Brand | Safex |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Overload Limiter, Long Travel VFD, Wireless Control, Cross Travel VFD |
Key Features
Call Us For Order
About Us
| Crane Type | EOT Crane |
| Load Capacity | 3 ton |
| Span | 5 m |
| Lift Height | 3 m |
| Duty Class | Light Duty |
| Power Source | Electric + Hydraulic |
| Phase | Single Phase |
| Control Type | Pendant + Remote |
| Installation Location | Indoor |
Key Features
Call Us For Order
About Us
| Load Capacity | 5 Ton |
| Crane Type | Single Girder |
| Span | 10 m (33 ft) |
| Lifting Height | 6 m |
| Duty Class | Class II (M5) |
| Control Type | Radio Remote |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Travel Speed | 12 m/min |
| Main Girder Type | Box Type |
| Power Supply System | Shrouded DSL Bar |
Key Features
Call Us For Order
About Us
| Crane Type | Double Girder EOT |
| Load Capacity | 10 t |
| Duty Class | Class I |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Control Type | Pendant |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Installation Location | Indoor |
| Span | 5 m |
| Lifting Height | 6 m |
Key Features
Call Us For Order
Copyright © SHAKTI ENGINEERING WORKS, All Right Reserved.
Designed By Grow Asia