About Us
| Capacity | 2 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 30 m |
| Hoist Type | Mini Electric Hoist |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lift Height | 6 m |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant + Remote |
Key Features
Call Us For Order
About Us
| Capacity | 3 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 6 m |
| Hoist Type | Monorail |
| Lifting Height | 6 m |
| Trolley Type | Electric Trolley |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Duty Class | Class IV (Ex. Heavy) |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Hoisting Speed | Single Speed |
| Control Type | Radio Remote Control |
| Power Supply | 415V 3 Phase |
Key Features
Call Us For Order
About Us
| Capacity | 2 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 30 m |
| Hoist Type/td> | Mini Electric Hoist |
| Rope Diameter | 6 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley, Push Trolley, Hook Mounted, Geared Trolley, Fixed Suspension |
| Lift Height | 6 m |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant + Remote |
Key Features
Call Us For Order
About Us
| Capacity | 2 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 30 m |
| Hoist Type | Mini Electric Hoist |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Hoist Suspension | Hook Mounted, Fixed Suspension, Electric Trolley |
| Lift Height | 6 m |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant + Remote |
Key Features
Call Us For Order
Copyright © SHAKTI ENGINEERING WORKS, All Right Reserved.
Designed By Grow Asia